LG 39GX900A-B computer monitor 99.1 cm (39") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD OLED Black
LG
Product Description
  • 39-inch WQHD (3440x1440) OLED display.
  • The 21:9 UltraWide sweet spot for gaming. 240Hz refresh rate/ 0.03ms (GtG) response time.
  • DisplayHDR True Black 400 / DCI-P3 98.5%.
  • NVIDIA® G-SYNC® Compatible / VESA Certified AdaptiveSync / AMD FreeSync™ Premium Pro.
  • Clutter-free, L-stand sleek design.
  • UltraWide view with deep black OLED.
  • Brightest OLED.
  • Experience stunning visuals with LG WOLED.
  • Go wide.
  • Not short..
  • The 21:9 UltraWide sweet spot for gaming.
  • The ideal curvature 800R.
  • Deeper black,. realistic color.
  • Advanced eye comfort technologies. by three UL verifications.
  • With UL verifications in key areas—limiting harmful blue light exposure and preventing distractions from flickering lights—these technologies promote visual comfort and contribute to a smoother gaming experience, whether you’re gaming in bright environments or LED-lit rooms.. 0.03ms (GtG) speed,. 240Hz smooth gameplay.
  • To bring you a swift 0.03ms (GtG) response and a rapid 240Hz refresh rate, reducing reverse ghosting for crystal-clear, fluid visuals.
  • Dive into more immersive gameplay with every frame..
  • All-in-One USB-C for responsive gaming.
  • Connect your laptop to the monitor with a USB-C cable for up to 65W power delivery, eliminating the need for a separate adapter.
  • Enjoy WQHD resolution and a 240Hz refresh rate via DP 1.4 or HDMI 2.1, ensuring your gaming remains uninterrupted..
  • Smooth motion, infinite play.
  • Advanced gaming
  • Low Latency reduces input lag for real-time response..
  • Black Stabilizer brightens dark scenes, helping gamers spot enemies and details..
  • Crosshair enhances precision for deadly accuracy..
  • FPS Counter shows your real-time frame rate..
  • Plunge into the world of PC and console gaming!.
  • Plugin for immersive sound effect.
  • Enjoy gaming with seamless voice chat via the 4-pole headphone out.
  • Get fully immersed with the virtual 3D sound powered by DTS Headphone:X, while the built-in 7W x2 speakers with Depth-Sound technology deliver a powerful, dynamic audio experience..
  • Seamless gameplay powered by LG Switch.
  • The LG Switch app optimizes your monitor for both gaming and everyday life.
  • Protecting OLED via On-Screen Display.
  • Plus, gamers can also easily customize their gaming setup for optimal performance..
  • Clutter-free, sleek design.
  • Display.
  • DCI-P3 coverage. 98.5%.
  • Colour gamut standard.
  • DCI-P3.
  • High Dynamic Range (HDR) technology.
  • DisplayHDR 400 True Black, HDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10).
  • High Dynamic Range (HDR) supported.
  • Yes.
  • Display diagonal (metric). 99.1 cm.
  • Pixel pitch. 0.266 x 0.266 mm.
  • Display number of colours. 1.07 billion colours.
  • Viewing angle, vertical. 178°.
  • Viewing angle, horizontal. 178°.
  • Maximum refresh rate. 240 Hz.
  • Contrast ratio (typical). 1500000:1.
  • Screen curvature rating. 800R.
  • Screen shape.
  • Curved.
  • Anti-glare screen.
  • Yes.
  • Response time measurement type.
  • GTG (Gray to Gray).
  • Response time. 0.03 ms.
  • Display brightness (typical). 275 cd/m².
  • Display brightness (peak). 1300 cd/m².
  • Panel type.
  • WOLED.
  • HD type.
  • Wide Quad HD.
  • Touchscreen.
  • No.
  • Display technology.
  • OLED.
  • Native aspect ratio. 21:9.
  • Display resolution. 3440 x 1440 pixels.
  • Display diagonal. 99.1 cm (39").
  • Performance.
  • Smart modes.
  • Energy saving.
  • Game mode.
  • Game
  • Refresh Rate Optimizer.
  • Low Blue Light technology.
  • Flicker-free technology.
  • VESA Adaptive Sync support.
  • AMD FreeSync type.
  • FreeSync Premium Pro.
  • NVIDIA G-SYNC type.
  • G-SYNC Compatible.
  • AMD FreeSync.
  • NVIDIA G-SYNC.
  • Multimedia.
  • Built-in camera.
  • No.
  • RMS rated power. 7 W.
  • Number of speakers. 2.
  • Built-in speaker(s).
  • Design.
  • Product colour.
  • Black.
  • Market positioning.
  • Gaming.
  • Ports & interfaces.
  • HDCP version. 2.3.
  • HDCP.
  • Headphone out.
  • DisplayPort version. 1.4.
  • DisplayPorts quantity. 1.
  • HDMI version. 2.1.
  • HDMI ports quantity. 2.
  • HDMI.
  • USB Power Delivery up to. 65 W.
  • USB Power Delivery (USB PD).
  • USB Type-C DisplayPort Alternate Mode.
  • USB Type-C downstream ports quantity. 1.
  • USB Type-A downstream ports quantity. 2.
  • Built-in USB hub.
  • Ergonomics.
  • Picture-in-Picture.
  • Tilt adjustment.
  • Swivelling.
  • Height adjustment.
  • Cable management.
  • Wall mountable.
  • Panel mounting interface. 100 x 100 mm.
  • VESA mounting.
  • Power.
  • Power supply type.
  • External.
  • AC input frequency. 50/60 Hz.
  • AC input voltage. 100 - 240 V.
  • Power consumption (off). 0.3 W.
  • Power consumption (standby). 0.5 W.
  • Power consumption (typical). 41 W.
  • Energy consumption (HDR) per 1000 hours. 41 kWh.
  • Energy consumption (SDR) per 1000 hours. 38 kWh.
  • Energy efficiency class (HDR).
  • G.
  • Energy efficiency class (SDR).
  • F.
  • Weight & dimensions.
  • Weight (without stand). 7.3 kg.
  • Height (without stand). 404.4 mm.
  • Depth (without stand). 198 mm.
  • Width (without stand). 887.8 mm.
  • Weight (with stand). 11.4 kg.
  • Height (with stand). 605.7 mm.
  • Depth (with stand). 322.8 mm.
  • Width (with stand). 887.8 mm.
  • Packaging data.
  • Package type.
  • Box.
  • Package weight. 17.5 kg.
  • Package height. 338 mm.
  • Package depth. 550 mm.
  • Package width. 985 mm.