Planet
Product Description
  • One 10/100/1000BASE-T management port.
  • Power over Ethernet.
  • Complies with IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus mid-span PSE.
  • Up to 24 IEEE 802.3at/802.3af devices powered. 440-watt PoE budget.
  • Supports PoE power up to 30.8 watts (802.3at PoE+)/15.4 watts (802.3af PoE) for each PoE port.
  • Automatically detects PD.
  • Circuit protection prevents power interference between ports.
  • Remote power feeding up to 100m.
  • PoE Management.
  • Total PoE power budget control.
  • Per port PoE power schedule.
  • PoE function enable/disable.
  • Per port PoE function enable/disable.
  • PoE port power feeding priority.
  • PD classification detection.
  • Over temperature protection.
  • PD alive check.
  • Management.
  • Web interface for remote management.
  • Supports Network Time Protocol (NTP).
  • Firmware upgrade through Web interface.
  • PLANET Smart Discovery utility automatically finds PLANET devices on the network.
  • SNMP trap for alarm notification of events.
  • System log/remote syslog.
  • Hardware. 19-inch rack mountable; 1U height.
  • Reset button for resetting to default setting and system reboot.
  • LED indicators for PoE ready and PoE activity.
  • LED indicators for power alert and fan alert.
  • A Perfect Managed PoE+ Injector Hub.
  • As its name implies, the unit can inject a total PoE budget of 440 watts into PDs.
  • Quick and Easy PoE Network Deployment.
  • The POE-2400G is installed between a regular Ethernet Switch and the PDs.
  • IEEE 802.3at PoE+ Standard Compliance.
  • User-friendly Web Management Interface.
  • These
  • Built-in Unique PoE Functions for Powered Device Management.
  • the following special PoE management functions:.
  • PoE schedule.
  • PD alive check.
  • Scheduled power recycling.
  • PoE usage monitoring.
  • Over temperature protection.
  • Intelligent Powered Device Alive Check.
  • PoE Schedule for Energy Saving.
  • Advanced Power Management.
  • To facilitate power management, the POE-2400G comes with powerful PoE management
  • PoE Usage Monitoring.
  • Thus, it greatly enhances the management efficiency of the facilities..
  • High Power Budget for PoE Extension.
  • Smart Fan Design for Silent Operation.
  • The POE-2400G
  • a low noise design and an effective ventilation system.
  • Management
  • Web-based management.
  • Yes.
  • Switch type.
  • Managed.
  • Ports & interfaces.
  • Basic switching RJ-45 Ethernet ports type.
  • Gigabit Ethernet (10/100/1000).
  • Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity. 49.
  • Network.
  • Auto MDI/MDI-X.
  • Yes.
  • Ethernet LAN data rates. 10,100,1000 Mbit/s.
  • Networking standards.
  • IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3u.
  • Design.
  • Number of fans. 2 fan(s).
  • LED indicators.
  • Reset button.
  • Product colour.
  • Blue.
  • Form factor. 1U.
  • Stackable.
  • Rack mounting.
  • Power.
  • Power consumption (max). 400 W.
  • Power over Ethernet (PoE).
  • Total Power over Ethernet (PoE) budget. 440 W.
  • Power over Ethernet (PoE) power per port. 15.4 W.
  • Power over Ethernet (PoE) voltage. 52 V.
  • Power over Ethernet (PoE).
  • Other
  • Cabling technology. 10/100/1000Base-T.
  • Ethernet interface type.
  • Gigabit Ethernet.
  • Operational conditions.
  • Storage relative humidity (H-H). 5 - 90%.
  • Operating relative humidity (H-H). 5 - 90%.
  • Storage temperature (T-T). -10 - 70 °C.
  • Operating temperature (T-T). 0 - 50 °C.
  • Weight & dimensions.
  • Height. 44 mm.
  • Depth. 300 mm.
  • Width. 440 mm.