Synology HAT3310-12T internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
Synology
Product Description
  • Durability.
  • Designed for 24/7 operation.
  • Updates.
  • Seamless firmware updates through DSM.
  • One-stop support.
  • Fast troubleshooting from Synology.
  • Hard drives designed for Synology systems.
  • Superior dependability.
  • Easy firmware updates.
  • Comprehensive testing.
  • Mean time between failures (MTBF). 1200000 h.
  • Noise level (idle). 20 dB.
  • Workload rate limit. 180 TB/year. 24/7 operation.
  • Yes.
  • HDD sustained transfer rate. 281 MiB/s.
  • HDD interface transfer rate. 6 Gbit/s.
  • Component for.
  • NAS.
  • Type.
  • HDD.
  • Interface.
  • Serial ATA.
  • HDD size. 3.5".
  • HDD speed. 7200 RPM.
  • HDD capacity. 12 TB.
  • Power.
  • Operating voltage. 5 / 12 V.
  • Power consumption (read). 6.85 W.
  • Power consumption (write). 6.85 W.
  • Power consumption (idle). 3.3 W.
  • Operational conditions.
  • Non-operating altitude. -304.8 - 12192 m.
  • Operating altitude. -304.8 - 3048 m.
  • Storage relative humidity (H-H). 5 - 95%.
  • Operating relative humidity (H-H). 5 - 90%.
  • Storage temperature (T-T). -40 - 70 °C.
  • Operating temperature (T-T). 5 - 60 °C.
  • Weight & dimensions.
  • Weight. 720 g.
  • Height. 26.1 mm.
  • Depth. 147 mm.
  • Width. 101.8 mm.