Newstar Neomounts FPMA-HAW100HC Medical monitor arm wall 10-32" - h 0-170 cm - gas spring | Maggioro
Neomounts FPMA-HAW100HC Medical monitor arm wall 10-32" - h 0-170 cm - gas spring
Newstar
Product Description
  • Maximum weight capacity: 12 kg.
  • Minimum screen size: 25.4 cm (10") Maximum screen size: 81.3 cm (32").
  • Number of displays supported: 1.
  • Mounting type: Wall.
  • Maximum VESA mount: 100 x 100 mm.
  • Gas spring Height adjustment Tilt adjustment.
  • Cable management.
  • Aluminium White.
  • The Neomounts wall mount, model FPMA-HAW100HC is a tilt- and swivel wall mount for medical flat screens up to 32".
  • The support is easily height adjustable from 0 to 170 centimetres using a gas spring.
  • Depth adjustable from 0 to 170 centimetres.
  • An innovative cable management conceals and routes cables from mount to flat screen.
  • Hide your cables to keep the workplace nice and tidy..
  • Neomounts FPMA-HAW100HC has two pivot points and is suitable for screens up to 32" (81 cm).
  • The weight capacity of this product is 6 - 12 kg each screen.
  • The ceiling mount is suitable for screens that meetVESA hole pattern 75x75 or 100x100mm.
  • Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates..
  • All installation material is included with the product..
  • Mounting.
  • Distance to the wall (max). 170 cm.
  • Panel mounting interface. 100 x 100,75 x 75 mm.
  • Minimum VESA mount. 75 x 75 mm.
  • Maximum weight capacity (per display). 12 kg.
  • Mounting type.
  • Wall.
  • Maximum screen size. 81.3 cm (32").
  • Minimum screen size. 25.4 cm (10").
  • Ergonomics.
  • Cable management.
  • Yes.
  • Number of pivot points. 3.
  • Rotating.
  • Yes.
  • Swivel angle range. 0 - 370°.
  • Swivel angle. 370°.
  • Swivelling.
  • Tilt angle range. 0 - 55°.
  • Tilt adjustment.
  • Depth adjustment range. 0 - 1870 mm.
  • Height adjustment range. 0 - 1700 mm.
  • Height adjustment type.
  • Gas spring.
  • Height adjustment.
  • Design.
  • Housing material.
  • Aluminium.
  • Product colour.
  • White.
  • Weight & dimensions.
  • Weight. 17.8 kg.
  • Height. 1700 mm.
  • Depth. 1870 mm.
  • Packaging data.
  • Package net weight. 14.2 kg.
  • Package weight. 14.2 kg.
  • Package height. 400 mm.
  • Package depth. 300 mm.
  • Package width. 1010 mm.
  • Other
  • Minimum weight. 6 kg.
  • Logistics data.
  • Country of origin.
  • Taiwan.
  • Master (outer) case net weight. 14.2 kg.
  • Harmonized System (HS) code. 7616991099.
  • Products per pallet (EU). 8 pc(s).
  • Products per master (outer) case. 1 pc(s).
  • Master (outer) case gross weight. 18.5 kg.
  • Master (outer) case height. 400 mm.
  • Master (outer) case length. 300 mm.
  • Master (outer) case width. 1010 mm.