Gigabyte GIGABYTE UD1300GM PG5 power supply unit 1300 W 20+4 pin ATX ATX Black | Maggioro
GIGABYTE UD1300GM PG5 power supply unit 1300 W 20+4 pin ATX ATX Black
Gigabyte
Product Description
  • Ultra Durable.
  • Main Japanese capacitors.
  • Enhanced thermal solution. 140mm smart hydraulic bearing (HYB) fan.
  • OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP protection.
  • Support PCIe Gen 5.0 graphics card.
  • Support Intel ATX 3.0 standard. 80 PLUS Gold certified.
  • Fully modular design.
  • Compact size.
  • The UD1300GM PCIE 5.0 can sustain up to 3x GPU power excursion.
  • This cable can support up to 600 watts of power to the graphics card..
  • Support Intel ATX 3.0 standard.
  • The UD1300GM PG5 can sustain up to 2x total power excursion.
  • ULTRA.
  • DURABLE.
  • Ultra Durable combines high-quality main Japanese capacitors, enhanced thermal solution, 140mm smart hydraulic bearing (HYB) fan, and six circuit protection designs.
  • HIGH QUALITY.
  • JAPANESE CAPACITORS.
  • ENHANCED THERMAL.
  • SOLUTION.
  • The heat dissipation performance is increased, thus prolonging the service life of the components.. 140MM SMART HYDRAULIC.
  • BEARING (HYB) FAN.
  • The hydraulic bearing fan provides longer and more stable life time..
  • PROTECTION.
  • FULLY MODULAR DESIGN.
  • All the black flat cables are modular design.
  • The better power efficiency leads to less power waste, less heat and less fan noise..
  • PLENTIFUL POWER SUPPLY.
  • The +12VHPWR and the +12V can provide a total of 1300W power output.
  • The +12VHPWR can provide up to 600W for the latest PCIe Gen 5.0 graphics card..
  • COMPACT DESIGN.
  • Leveraging the engineers' excellent design capabilities, cooling technology and higher-quality materials, GIGABYTE has reduced the length of the power supply to an amazing 160mm compared to traditional design.
  • It can be easily installed in any chassis without space constraints..
  • Power.
  • Power protection
  • Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Under voltage.
  • Hold time. 16 ms.
  • Efficiency. 90%.
  • Max output current (+5Vsb). 3.5 A.
  • Max output current (-12V). 0.3 A.
  • Max output current (+5V). 25 A.
  • Max output current (+12V). 108.3 A.
  • Max output current (+3.3V). 25 A.
  • Combined power (+5Vsb). 17.5 W.
  • Combined power (-12V). 3.6 W.
  • Combined power (+5V). 125 W.
  • Combined power (+12V). 1300 W.
  • Combined power (+3.3V). 125 W.
  • Power Factor Correction (PFC) type.
  • Active.
  • Maximum input current (@220V). 12 A.
  • Maximum input current (@110V). 6 A.
  • Input current. 12 - 6 A.
  • AC input frequency. 50 - 60 Hz.
  • AC input voltage. 100 - 240 V.
  • Total power. 1300 W.
  • Ports & interfaces.
  • Cabling type.
  • Fully-Modular.
  • PCI Express connector.
  • Yes.
  • ATX power connector (20+4 pin).
  • Yes.
  • CPU power connector (4+4 pin).
  • PCI Express power cable length. 70 cm.
  • PCI Express power connectors (16-pin). 1.
  • PCI Express power connectors (6+2 pin). 4.
  • Peripheral (Molex) power cable length. 200,600 mm.
  • Peripheral (Molex) power connectors (4-pin). 2.
  • SATA power cable length. 150,600 mm.
  • Number of PATA power connectors. 3.
  • Number of SATA power connectors. 8.
  • Motherboard power cable length. 61 cm.
  • Motherboard power connector. 20+4 pin ATX.
  • Performance.
  • Mean time between failures (MTBF). 100000 h.
  • Noise level. 40 dB. 80 PLUS certification. 80 PLUS Gold.
  • Power supply unit (PSU) form factor.
  • ATX.
  • Purpose.
  • PC.
  • Design.
  • Illumination.
  • No.
  • Fan location.
  • Top.
  • Number of fans. 1 fan(s).
  • Fan diameter. 12 cm.
  • Cooling type.
  • Active.
  • Product colour.
  • Black.
  • Certificates.
  • Compliance certificates.
  • CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS.
  • Packaging content.
  • Cable tie(s) included.
  • Cables included.
  • CPU, PATA, Peripheral (Molex), SATA.
  • Weight & dimensions.
  • Height. 86 mm.
  • Depth. 160 mm.
  • Width. 150 mm.