Zyxel XGS1250-12 Managed L2 10G Ethernet (100/1000/10000) Grey
Zyxel
Product Description
  • Managed L2 Web-based management.
  • Quality of Service (QoS) support.
  • Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 11. 10G support.
  • MAC address table: 16000 entries Switching capacity: 96 Gbit/s.
  • AC Power supply included.
  • Double the 10G Capability!.
  • XS1250-12
  • Agile Network Applications.
  • Why Multi-Gigabit?.
  • Increasing new applications raise the demand for higher network speed requirement.
  • The Multi-Gigabit RJ-45 ports provide more speed options for your network.
  • Using Your Current Cabling Is Fine!.
  • Whisper-silent, Energy-saving at Work.
  • or the web-based interface..
  • Management
  • MIB support.
  • Y.
  • Web-based management.
  • Yes.
  • Yes.
  • Switch layer.
  • L2.
  • Switch type.
  • Managed.
  • Ports & interfaces.
  • Power connector.
  • DC-in jack.
  • SFP+ module slots quantity. 1.
  • Basic switching RJ-45 Ethernet ports type. 10G Ethernet (100/1000/10000).
  • Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity. 11.
  • Network.
  • VLAN support.
  • Link aggregation.
  • Flow control support.
  • Auto MDI/MDI-X.
  • Broadcast storm control.
  • Ethernet LAN data rates. 10,100,1000,2500,10000 Mbit/s.
  • Full duplex.
  • Port mirroring.
  • Yes. 10G support.
  • Networking standards.
  • IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x.
  • Data transmission.
  • Jumbo frames. 12000.
  • Jumbo frames support.
  • Forwarding rate. 71.42 Mpps.
  • Switching capacity. 96 Gbit/s.
  • MAC address table. 16000 entries.
  • Security.
  • IGMP snooping.
  • DHCP
  • DHCP client.
  • Multicast
  • Multicast support.
  • Design.
  • Number of fans. 1 fan(s).
  • Wall mountable.
  • DIN rail mounting.
  • No.
  • Redundant fans support.
  • LED indicators.
  • Reset button.
  • Housing material.
  • Aluminium, Iron.
  • Product colour.
  • Grey.
  • Stackable.
  • No.
  • Rack mounting.
  • Power.
  • Power consumption (max). 20.06 W.
  • AC input frequency. 50/60 Hz.
  • AC input voltage. 100 - 240 V.
  • Power supply included.
  • Power source.
  • AC.
  • Power over Ethernet (PoE).
  • Power over Ethernet (PoE).
  • Operational conditions.
  • Storage relative humidity (H-H). 10 - 90%.
  • Operating relative humidity (H-H). 10 - 90%.
  • Storage temperature (T-T). -40 - 70 °C.
  • Operating temperature (T-T). 0 - 40 °C.
  • Weight & dimensions.
  • Weight. 783 g.
  • Height. 27 mm.
  • Depth. 104 mm.
  • Width. 250 mm.