piXL 27" 4K Ultra HD Frameless Monitor (PX27UDH4K)
piXL
Product Description
  • 68.6 cm (27") LCD IPS. 4K Ultra HD 3840 x 2160 pixels 16:9. 60 Hz 5 ms 320 cd/m² 1000:1. 28 W. piXL PX27UDH4K 27 Inch Frameless IPS Monitor, 4K, LED Widescreen, 5ms Response Time, 60Hz Refresh, HDMI, Display Port, 2x USB-A+, USB-B+, USB-C 16.7 Million Colour Support, VESA Mount, Black Finish.
  • Experience colours and clarity like never before with the piXL PX27UDH4K 4K monitor..
  • The piXL PX27UDH4K
  • USB-C
  • Work seamlessly.
  • The USB-C port provides lightning-fast video/audio/data transmission.
  • Display.
  • Adobe RGB coverage. 81%.
  • NTSC coverage (typical). 79%. sRGB coverage (typical). 100%.
  • Colour gamut. 82%.
  • Colour gamut standard.
  • DCI-P3.
  • Display diagonal (metric). 68.6 cm.
  • Pixel pitch. 0.1554 x 0.1554 mm.
  • Display number of colours. 1.07 billion colours.
  • Viewing angle, vertical. 178°.
  • Viewing angle, horizontal. 178°.
  • Maximum refresh rate. 60 Hz.
  • Contrast ratio (typical). 1000:1.
  • Screen shape.
  • Flat.
  • Response time. 5 ms.
  • Display brightness (typical). 320 cd/m².
  • Backlight type.
  • LED.
  • Panel type.
  • IPS.
  • HD type. 4K Ultra HD.
  • Touchscreen.
  • No.
  • Display technology.
  • LCD.
  • Native aspect ratio. 16:9.
  • Display resolution. 3840 x 2160 pixels.
  • Display diagonal. 68.6 cm (27").
  • Performance.
  • AMD FreeSync.
  • No.
  • NVIDIA G-SYNC.
  • Multimedia.
  • Built-in camera.
  • Built-in speaker(s).
  • Design.
  • Feet colour.
  • Black.
  • Frameless design.
  • Yes.
  • Product colour.
  • Black.
  • Market positioning.
  • Home.
  • Ports & interfaces.
  • Headphone out.
  • DisplayPorts quantity. 1.
  • HDMI ports quantity. 1.
  • HDMI.
  • Yes.
  • Built-in USB hub.
  • Ergonomics.
  • Tilt adjustment.
  • Height adjustment.
  • Cable lock slot.
  • Wall mountable.
  • Panel mounting interface. 100 x 100 mm.
  • VESA mounting.
  • Power.
  • Power supply type.
  • External.
  • Power consumption (standby). 0.4 W.
  • Power consumption (typical). 28 W.
  • Weight & dimensions.
  • Weight (with stand). 4.4 kg.
  • Height (with stand). 428 mm.
  • Depth (with stand). 155 mm.
  • Width (with stand). 660 mm.