AOC AOC G4 C27G4ZXU computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black | Maggioro
AOC G4 C27G4ZXU computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
AOC
Product Description
  • 68.6 cm (27") LED Fast VA.
  • Full HD 1920 x 1080 pixels 16:9. 280 Hz 1 ms 300 cd/m² 4000:1.
  • Flicker-free technology.
  • E 21 kWh 30 W.
  • Dominate with the C27G4ZXU 27" Full HD Curved Monitor, 1920x1080 resolution, HDR10 support, an exceptional 280Hz refresh rate, and immersive curved design..
  • Embark on your gaming journey with the C27G4ZXU 27" Full HD curved monitor, delivering a sharp 1920x1080 resolution and an exceptional 280Hz refresh rate for unparalleled smoothness in gameplay.
  • like a USB hub for seamless connectivity and low input lag for a competitive edge.
  • Display.
  • DCI-P3 coverage. 92.4%. sRGB coverage (typical). 124.2%.
  • High Dynamic Range (HDR) technology.
  • High Dynamic Range 10 (HDR10).
  • High Dynamic Range (HDR) supported.
  • Yes.
  • Display diagonal (metric). 68.5 cm.
  • Viewable size, vertical. 33.6 cm.
  • Viewable size, horizontal. 59.8 cm.
  • Vertical scan range. 48 - 280 Hz.
  • Horizontal scan range. 30 - 320 kHz.
  • Pixel density. 81.59 ppi.
  • Display number of colours. 16.7 million colours.
  • Viewing angle, vertical. 178°.
  • Viewing angle, horizontal. 178°.
  • Maximum refresh rate. 280 Hz.
  • Contrast ratio (dynamic). 80000000:1.
  • Contrast ratio (typical). 4000:1.
  • Screen curvature rating. 1500R.
  • Screen shape.
  • Curved.
  • Anti-glare screen.
  • Yes.
  • Response time (MPRT). 0.3 ms.
  • Response time measurement type.
  • GTG (Gray to Gray).
  • Response time. 1 ms.
  • Display brightness (typical). 300 cd/m².
  • Backlight type.
  • W-LED.
  • LED backlight.
  • Panel type.
  • Fast VA.
  • HD type.
  • Full HD.
  • Touchscreen.
  • No.
  • Display technology.
  • LED.
  • Native aspect ratio. 16:9.
  • Display resolution. 1920 x 1080 pixels.
  • Display diagonal. 68.6 cm (27").
  • Performance.
  • Game mode.
  • Low Blue Light technology.
  • Flicker-free technology.
  • VESA Adaptive Sync support.
  • Fast charging.
  • AMD FreeSync refresh rate range. 48 - 280 Hz.
  • Multimedia.
  • Built-in camera.
  • No.
  • RMS rated power. 4 W.
  • Number of speakers. 2.
  • Built-in speaker(s).
  • Design.
  • Detachable stand.
  • Front bezel colour.
  • Black.
  • Frameless design.
  • Product colour.
  • Black.
  • Market positioning.
  • Gaming.
  • Ports & interfaces.
  • AC (power) in.
  • Headphone connectivity. 3.5 mm.
  • Headphone outputs. 1.
  • Headphone out.
  • DisplayPort version. 1.4.
  • DisplayPorts quantity. 1.
  • HDMI version. 2.0.
  • HDMI ports quantity. 2.
  • HDMI.
  • USB Type-A downstream ports quantity. 4.
  • Number of upstream ports. 1.
  • USB upstream port type.
  • USB Type-B.
  • USB hub version. 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1).
  • Built-in USB hub.
  • Ergonomics.
  • Number of OSD languages. 19.
  • On Screen Display (OSD) languages.
  • On Screen Display (OSD).
  • Tilt angle range. -3 - 21°.
  • Tilt adjustment.
  • Swivel angle range. -28 - 28°.
  • Swivelling.
  • Adjustable height (max). 13 cm.
  • Height adjustment.
  • Cable lock slot type.
  • Kensington.
  • Cable lock slot.
  • Panel mounting interface. 100 x 100 mm.
  • VESA mounting.
  • Power.
  • Energy efficiency scale.
  • A to G.
  • Power supply type.
  • Internal.
  • Input current. 1.5 A.
  • AC input frequency. 50/60 Hz.
  • AC input voltage. 100 - 240 V.
  • Power consumption (off). 0.3 W.
  • Power consumption (max). 74 W.
  • Power consumption (standby). 0.5 W.
  • Power consumption (typical). 30 W.
  • Energy consumption (HDR) per 1000 hours. 31 kWh.
  • Energy consumption (SDR) per 1000 hours. 21 kWh.
  • Energy efficiency class (HDR).
  • G.
  • Energy efficiency class (SDR).
  • E.
  • Operational conditions.
  • Non-operating altitude. 0 - 12192 m.
  • Operating altitude. 0 - 5000 m.
  • Storage relative humidity (H-H). 5 - 93%.
  • Operating relative humidity (H-H). 10 - 85%.
  • Storage temperature (T-T). -25 - 55 °C.
  • Operating temperature (T-T). 0 - 40 °C.
  • Weight & dimensions.
  • Weight (without stand). 4.12 kg.
  • Height (without stand). 367.6 mm.
  • Depth (without stand). 78.7 mm.
  • Width (without stand). 611.5 mm.
  • Weight (with stand). 6.06 kg.
  • Height (with stand). 515.8 mm.
  • Depth (with stand). 227.6 mm.
  • Width (with stand). 611.5 mm.
  • Packaging data.
  • Package weight. 9.57 kg.
  • Package height. 188 mm.
  • Package depth. 480 mm.
  • Package width. 840 mm.