CyberPower PDU20BHVIEC12R power distribution unit (PDU) 12 AC outlet(s) 1U Black
CyberPower
Product Description
  • Overload Protection.
  • Adjustable Mounting Brackets.
  • Industrial-grade Metal Housing.
  • Cord Retention Tray.
  • The CyberPower 12-outlet (12 Rear) rack mount basic power distribution unit (PDU20BHVIEC12R) provides 208V/230V 20A output.
  • Design.
  • Product colour.
  • Black.
  • Housing material.
  • Steel.
  • Mounting.
  • Horizontal/Vertical.
  • Rack capacity. 1U.
  • Type.
  • Single-phase.
  • PDU types.
  • Basic.
  • Ports & interfaces.
  • AC outlet types.
  • C13 coupler.
  • Power plug.
  • C20 coupler.
  • AC outlets quantity. 12 AC outlet(s).
  • Cable length. 3.05 m.
  • Power.
  • Circuit breaker.
  • Yes.
  • Power protection
  • Overload.
  • Surge protection.
  • Yes.
  • Nominal output voltage. 200 - 240 V.
  • Maximum current. 16 A.
  • AC input frequency. 50 / 60 Hz.
  • Nominal input voltage. 200 - 240 V.
  • Certificates.
  • Certification.
  • UL60950_1 ETL, CSA C22.2.
  • Compliance certificates.
  • RoHS.
  • Sustainability.
  • Sustainability compliance.
  • Operational conditions.
  • Non-operating altitude. 0 - 15000 m.
  • Operating altitude. 0 - 3000 m.
  • Operating relative humidity (H-H). 0 - 95%.
  • Storage relative humidity (H-H). 0 - 95%.
  • Storage temperature (T-T). -15 - 45 °C.
  • Operating temperature (T-T). 0 - 35 °C.
  • Weight & dimensions.
  • Dimensions (W x D x H) (imperial). 444.5 x 38.1 x 44.5 mm (17.5 x 1.5 x 1.75").
  • Weight (imperial). 0.907 kg (2 lbs).
  • Weight. 900 g.
  • Height. 44.5 mm.
  • Depth. 38.1 mm.
  • Width. 445 mm.
  • Packaging content.
  • Packaging content.
  • Packaging data.
  • Package height. 233 mm.
  • Package depth. 330 mm.
  • Package width. 530 mm.