CyberPower CyberPower PR2200ERT2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 8 AC outlet(s) | Maggioro
CyberPower PR2200ERT2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 8 AC outlet(s)
CyberPower
Product Description
  • Reliable Power Quality.
  • Electricity Cost Savings.
  • Device Protection Design.
  • Automatic Voltage Regulation (AVR).
  • Real-time LCD Readout.
  • It also
  • Two-phase battery charging can charge the battery quickly and safely.
  • The hot-swappable battery packs allow for easy maintenance without power interruption.
  • Its multi-functional matrix LCD supports intuitive operation and quick configuration.
  • The LCD panel is also rotatable to meet installation requirements..
  • Socket circuit breaker.
  • Yes.
  • Audible alarm modes.
  • Alarm when on battery, Low battery alarm.
  • Audible alarm(s).
  • Yes.
  • Web-based management.
  • Power protection
  • Overload, Short circuit.
  • Noise level. 52.5 dB.
  • EMI/RFI noise filtering.
  • Power Factor Correction (PFC) type.
  • Active.
  • Power factor. 1.
  • Number of input phases. 1.
  • Transfer time (Line Mode to Battery Mode). 4 ms.
  • Surge energy rating. 2430 J.
  • Output operation voltage (max). 240 V.
  • Output operation voltage (min). 220 V.
  • Input frequency. 50/60 Hz.
  • Input operation voltage (max). 288 V.
  • Input operation voltage (min). 159 V.
  • Waveform.
  • Pure sine.
  • Output power. 2200 W.
  • Output power capacity. 2.2 kVA.
  • UPS topology.
  • Line-Interactive.
  • Ports & interfaces.
  • Emergency Power Off (EPO) connector.
  • Ethernet LAN (RJ-45) ports. 2.
  • Serial interface type.
  • RS-232.
  • Serial interface.
  • USB port.
  • AC outlets quantity. 8 AC outlet(s).
  • Power plug.
  • C20 coupler.
  • AC outlet types.
  • C13 coupler, C19 coupler.
  • Battery.
  • Hot-swap battery.
  • Battery recharge time. 3 h.
  • Typical backup time at half load. 11.4 min.
  • Typical backup time at full load. 3 min.
  • Number of batteries supported. 1.
  • Battery technology.
  • Sealed Lead Acid (VRLA).
  • Design.
  • LED indicators.
  • Display type.
  • LCD.
  • Cable length. 2.4 m.
  • Rack capacity. 2U.
  • Housing material.
  • Metal.
  • Product colour.
  • Black.
  • Form factor.
  • Rackmount/Tower.
  • Operational conditions.
  • Non-operating altitude. 0 - 15000 m.
  • Operating altitude. 0 - 3000 m.
  • Storage relative humidity (H-H). 0 - 95%.
  • Operating relative humidity (H-H). 0 - 95%.
  • Storage temperature (T-T). -15 - 45 °C.
  • Operating temperature (T-T). 0 - 40 °C.
  • Sustainability.
  • Sustainability certificates.
  • ENERGY STAR.
  • Certificates.
  • Certification.
  • CE , FCC Class B , UL , RCM , VCCI.
  • Compliance certificates.
  • RoHS.
  • Weight & dimensions.
  • Weight. 25.7 kg.
  • Height. 86.5 mm.
  • Depth. 412 mm.
  • Width. 433 mm.
  • Packaging data.
  • Package weight. 33.5 kg.
  • Package height. 275 mm.
  • Package depth. 530 mm.
  • Package width. 560 mm.