Phanteks PH-F140D30 Fan 14 cm Black 3 pc(s)
Phanteks
Product Description
  • Fan 14 cm 1800 RPM. 71.76 cfm Dual ball bearing. 140 x 140 x 30 mm 266 g.
  • Black. 3 pc(s).
  • The D30-140 combines premium D-RGB lighting with 30 mm thick and aerodynamic fan blades inspired by the ultimate T30 fan, which makes it a true premium D-RGB fan for modern systems.
  • The D30-140 comes in two airflow direction models, regular and reversed.
  • This unique option allows for the ultimate fan configuration for any system..
  • Performance.
  • Mean time between failures (MTBF). 50000 h.
  • Fan static pressure. 3.08 mmH2O.
  • Quantity per pack. 3 pc(s).
  • Fan noise level (max). 32.1 dB.
  • Bearing type.
  • Dual ball bearing.
  • Maximum airflow. 71.76 cfm.
  • Rotational speed (max). 1800 RPM.
  • Rotational speed (min). 250 RPM.
  • Number of speeds. 2.
  • Fan diameter. 14 cm.
  • Type.
  • Fan.
  • Design.
  • Fan connector. 4-pin.
  • Number of fan blades. 7.
  • Material.
  • Polymer, Rubber.
  • Product colour.
  • Black.
  • Power.
  • Maximum current. 0.45 A.
  • LED voltage. 5 V.
  • Voltage. 12 V.
  • Weight & dimensions.
  • Cable length. 0.7 m.
  • Fan weight. 266 g.
  • Fan thickness. 3 cm.
  • Fan dimensions (W x D x H). 140 x 140 x 30 mm.