Zyxel XGS2220-30HP Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Black
Zyxel
Product Description
  • Managed L3 Web-based management.
  • Quality of Service (QoS) support.
  • Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 24. 10G support.
  • MAC address table: 32000 entries Switching capacity: 168 Gbit/s.
  • Rack mounting.
  • AC Power supply included Power over Ethernet (PoE).
  • Nebula Cloud-managed Layer 3 Enterprise Switch.
  • Non PoE models offer Gigabit desktop ports for everyday network access; PoE models allow flexible options with larger PoE budgets and a mix of 60 W and 30 W ports to power devices like the latest WiFi 6/6E Wireless Access Points; The Fiber model aims to achieve business connectivity for high fiber port density requirement..
  • Flexible 10G For Converged Networking Applications.
  • Business can operate smoothly with the better extensibility and robust network infrastructure..
  • Multiple Power Budget options.
  • PoE models come with 10 ports of PoE++ (IEEE 802.3bt) offering up to 60 W per port and 16-40 ports of PoE+ (IEEE 802.3at) delivering up to 30 W per port to meet a variety of applications, including the latest generation of Wireless Access Points..
  • Within the range, the 3 PoE models of 30HP, 54HP and 54FP can offer larger Power budgets of 400 W, 600 W and 960 W respectively, allowing flexibility in powering a full range of PoE devices efficiently for applications like VoIP, surveillance, high density networked AV applications and Zyxel’s compressive WiFi 6/6E AP portfolio..
  • Nebula, Manage It Your Way!.
  • Dedicated Networked AV Mode.
  • The XGS2220 series includes a tailor-made networked AV mode when used in standalone mode.
  • Management
  • ARP inspection.
  • Yes.
  • Web-based management.
  • Yes.
  • Cloud-managed.
  • Switch layer.
  • L3.
  • Switch type.
  • Managed.
  • Ports & interfaces.
  • Installed SFP+ modules quantity. 4. 10G Ethernet (copper) ports quantity. 2.
  • Basic switching RJ-45 Ethernet ports type.
  • Gigabit Ethernet (10/100/1000).
  • Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity. 24.
  • Network.
  • Routing entries. 64. 10G support.
  • Networking standards.
  • Data transmission.
  • Packet buffer memory. 2 MB.
  • Jumbo frames support.
  • Static route.
  • Forwarding rate. 125 Mpps.
  • Switching capacity. 168 Gbit/s.
  • MAC address table. 32000 entries.
  • Security.
  • Security algorithms.
  • SNMP, SNMPv2, SNMPv3.
  • Authentication type.
  • IEEE 802.1x, RADIUS, TACACS+.
  • BPDU filtering/protection.
  • IGMP snooping.
  • IGMP proxy.
  • DHCP
  • DHCP relay, DHCP server.
  • Multicast
  • Multicast Listener Discovery (MLD) snooping.
  • MLD v1/v2.
  • Multicast support.
  • Protocols.
  • GARP VLAN Registration Protocol (GVRP).
  • Design.
  • LED indicators.
  • Product colour.
  • Black.
  • Rack mounting.
  • Performance.
  • Mean time between failures (MTBF). 268.305 h.
  • Flash memory. 64 MB.
  • Internal memory. 1024 MB.
  • Power.
  • Power consumption (max). 477 W.
  • AC input voltage. 100 - 240 V.
  • Power supply included.
  • Power source.
  • AC.
  • Power over Ethernet (PoE).
  • Total Power over Ethernet (PoE) budget. 400 W.
  • Power over Ethernet (PoE) ports quantity. 26.
  • Power over Ethernet (PoE).
  • Operational conditions.
  • Heat dissipation. 1626.57 BTU/h.
  • Storage relative humidity (H-H). 10 - 90%.
  • Operating relative humidity (H-H). 10 - 95%.
  • Storage temperature (T-T). -40 - 70 °C.
  • Operating temperature (T-T). -20 - 50 °C.
  • Weight & dimensions.
  • Weight. 4.35 kg.
  • Height. 44 mm.
  • Depth. 330 mm.
  • Width. 441 mm.
  • Packaging data.
  • Package weight. 5.77 kg.
  • Package height. 95 mm.
  • Package depth. 503 mm.
  • Package width. 580 mm.