Viewsonic LSD300W-ST data projector Short throw projector 3300 ANSI lumens DLP WXGA (1280x800) White
Viewsonic
Product Description
  • LAN control for easy remote and centralised management.
  • User-friendly setup with instant on/off, H/V keystone correction, and 4-corner adjustment. 3,300 ANSI Lumens & high native contrast ratio powered by a 0.65” DMD chip for sharp visuals.
  • With a 0.49 short-throw ratio, it projects a 100” image from just 1.06 meters, ensuring clear visuals with minimal glare and shadows.
  • Designed for intuitive operation, the LSD300W-ST
  • Big Screen Fits for Small Spaces.
  • The LSD300W-ST's 0.49 short throw projection gives you 100” large screen from only 1.06m away when positioning the projector.
  • Versatile Application.
  • Sealed Optical Engine with IP5X​.
  • Reliable Long-Term Performance with DLP Projection Technology​.
  • Centralised Control for Management Efficiency​.
  • Get ​​Perfectly-Shaped Images Effortlessly​.
  • Horizontal and vertical keystone correction, along with 4-corner adjustment
  • , eliminate crooked or distorted images for a perfectly proportioned picture every time..
  • Bright Visuals with Unmatched Contrasts.
  • Thanks to the latest LED technology, the LSD300W-ST achieves a 3,300 ANSI Lumens brightness.
  • Featuring DLP technology and an advanced 0.65" DMD chip from Texas Instruments, it provides high native contrast with deeper blacks and richer depth, ensuring an exceptional viewing experience..
  • Ultra-large Screen with Lower Cost-per-inch.
  • This easy-to-install projector allows for an image size of up to 300”, offering a lower cost-per-inch compared to other types of commercial displays..
  • Upgrade Your Projector with Wireless Content Casting.
  • The projector's built-in 5V/2A USB-A output powers the dongle, enabling simultaneous multimedia streaming and power charging without adapters..
  • Efficient Instant Power On/Off​.
  • A Simpler Way to Update Projector Software.
  • Projector.
  • Keystone correction, horizontal. +/-40°.
  • Keystone correction, vertical. +/-40°.
  • Matrix type.
  • DMD.
  • Matrix size. 1.65 cm (0.65").
  • Horizontal scan range. 15 - 102 kHz.
  • Vertical scan range. 23 - 120 Hz.
  • Number of colours. 1.07 billion colours.
  • Projection distance. 0.63 - 1.58 m.
  • Screen size compatibility. 1524 - 7620 mm (60 - 300").
  • Contrast ratio (typical). 3000000:1.
  • Projector native resolution.
  • WXGA (1280x800).
  • Projection technology.
  • DLP.
  • Projector brightness. 3300 ANSI lumens.
  • Light source.
  • Service life of light source. 60000 h.
  • Light source type.
  • LED.
  • Lens system.
  • Offset. 110%.
  • Throw ratio. 0.49.
  • Zoom type.
  • Fixed.
  • F-number (relative aperture). 2.6.
  • Fixed focal length. 6.9 mm.
  • Video.
  • Supported graphics resolutions. 640 x 480 (VGA), 1920 x 1080 (HD 1080).
  • Supported video modes. 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p.
  • Full HD.
  • No.
  • Analog signal format system.
  • Not supported.
  • Ports & interfaces.
  • AC (power) in.
  • Yes.
  • PC in (D-Sub).
  • Yes.
  • PC Audio out.
  • PC Audio in.
  • Serial interface type.
  • RS-232.
  • Service port type.
  • USB Type-A.
  • DVI port.
  • No.
  • HDMI version. 1.4.
  • HDMI connector type.
  • Full-size.
  • HDMI ports quantity. 1.
  • VGA (D-Sub) ports quantity. 2.
  • Network.
  • Ethernet LAN (RJ-45) ports. 1.
  • Ethernet LAN.
  • Storage.
  • Card reader integrated.
  • International Protection (IP) code.
  • IP5X.
  • Number of OSD languages. 24.
  • On Screen Display (OSD) languages.
  • On Screen Display (OSD).
  • HDCP.
  • Noise level (economic mode). 27 dB.
  • Noise level. 32 dB.
  • Multimedia.
  • Number of built-in speakers. 1.
  • RMS rated power. 2 W.
  • Built-in speaker(s).
  • Design.
  • LED indicators.
  • Product colour.
  • White.
  • Market positioning.
  • Education.
  • Product type.
  • Short throw projector.
  • Power.
  • AC input frequency. 50/60 Hz.
  • AC input voltage. 100 - 240 V.
  • Power consumption (standby). 0.5 W.
  • Power consumption (typical). 255 W.
  • Power source.
  • AC.
  • Operational conditions.
  • Operating temperature (T-T). 0 - 40 °C.
  • Weight & dimensions.
  • Package weight. 3.8 kg.
  • Package height. 188 mm.
  • Package depth. 300 mm.
  • Package width. 365 mm.
  • Height. 115 mm.
  • Depth. 237 mm.
  • Width. 294 mm.