LG 27G411A-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
LG
Product Description
  • 27-inch FHD (1920x1080) IPS display. 120Hz (O/C 144Hz) refresh rate / 1ms MBR.
  • NVIDIA® G-SYNC® Compatible / AMD FreeSync™ Premium Pro.
  • Feel actual combat with vivid colour.
  • It allows gamers to experience dramatic battlefields as intended by the game developers..
  • IPS™ Display.
  • LG IPS™ monitor displays outstanding colour accuracy with a wide viewing angle..
  • HDR10.
  • HDR 10 (high dynamic range) supports specific levels of colour and brightness.. sRGB 99% (Typ.).
  • Fluid gaming motion with 144Hz (overclock) (native 120Hz) refresh rate.
  • To bring a 144Hz (overclock) (native 120Hz) refresh rate for fluid, crystal-clear visuals, while minimizing motion blur.
  • Dive into more immersive gameplay with every frame..
  • Dynamic and fast-paced objects amidst all the action can give gamers a competitive edge..
  • Certified with a widely adopted technology.
  • Dynamic Action Sync.
  • Black Stabilizer.
  • Crosshair.
  • The target point is fixed in the centre to enhance shooting accuracy..
  • Switch swiftly.
  • It also supports PBP and PIP modes for efficient multitasking across multiple input sources..
  • Ultra-slim design.
  • Almost floating.
  • Display. sRGB coverage (typical). 99%.
  • Colour gamut. 99%.
  • Colour gamut standard. sRGB.
  • High Dynamic Range (HDR) technology.
  • High Dynamic Range 10 (HDR10).
  • High Dynamic Range (HDR) supported.
  • Yes.
  • Display diagonal (metric). 68.5 cm.
  • Response time (fast). 1 ms.
  • Display number of colours. 16.7 million colours.
  • Viewing angle, vertical. 178°.
  • Viewing angle, horizontal. 178°.
  • Refresh rate optimizor.
  • Yes.
  • Maximum refresh rate. 144 Hz.
  • Contrast ratio (typical). 1500:1.
  • Screen shape.
  • Flat.
  • Anti-glare screen.
  • Display surface.
  • Matt.
  • Response time measurement type.
  • GTG (Gray to Gray).
  • Response time. 5 ms.
  • Display brightness (typical). 250 cd/m².
  • Backlight type.
  • Edge LED.
  • LED backlight.
  • Panel type.
  • IPS.
  • HD type.
  • Full HD.
  • Touchscreen.
  • No.
  • Display technology.
  • LCD.
  • Native aspect ratio. 16:9.
  • Display resolution. 1920 x 1080 pixels.
  • Display diagonal. 68.6 cm (27").
  • Performance.
  • Game mode.
  • Flicker-free technology.
  • VESA Adaptive Sync support.
  • No.
  • AMD FreeSync type.
  • FreeSync.
  • NVIDIA G-SYNC type.
  • G-SYNC Compatible.
  • AMD FreeSync.
  • NVIDIA G-SYNC.
  • Multimedia.
  • Built-in microphone.
  • Built-in camera.
  • Built-in speaker(s).
  • Design.
  • Feet colour.
  • Black.
  • Detachable stand.
  • Refurbished.
  • Product colour.
  • Black.
  • Market positioning.
  • Gaming.
  • Ports & interfaces.
  • HDCP version. 2.2.
  • HDCP.
  • Headphone out.
  • DisplayPort version. 1.4.
  • DisplayPorts quantity. 1.
  • HDMI version. 2.0.
  • HDMI ports quantity. 1.
  • HDMI.
  • Built-in USB hub.
  • Ergonomics.
  • On Screen Display (OSD).
  • Tilt adjustment.
  • Height adjustment.
  • Cable lock slot.
  • Wall mountable.
  • Panel mounting interface. 100 x 100 mm.
  • VESA mounting.
  • Power.
  • Energy efficiency scale.
  • A to G.
  • AC input frequency. 50/60 Hz.
  • AC input voltage. 100 - 240 V.
  • Power consumption (off). 0.3 W.
  • Power consumption (standby). 0.5 W.
  • Energy consumption (HDR) per 1000 hours. 22 kWh.
  • Energy consumption (SDR) per 1000 hours. 20 kWh.
  • Energy efficiency class (HDR).
  • F.
  • Energy efficiency class (SDR).
  • E.
  • Weight & dimensions.
  • Weight (without stand). 2.9 kg.
  • Height (without stand). 357.8 mm.
  • Depth (without stand). 38.5 mm.
  • Width (without stand). 611.5 mm.
  • Weight (with stand). 3.8 kg.
  • Height (with stand). 452.4 mm.
  • Depth (with stand). 220 mm.
  • Width (with stand). 611.5 mm.
  • Packaging data.
  • Package type.
  • Box.
  • Package weight. 5.3 kg.
  • Package height. 141 mm.
  • Package depth. 430 mm.
  • Package width. 690 mm.