LG 34U511A-B computer monitor 86.4 cm (34") 2560 x 1080 pixels WFHD LED Black
LG
Product Description
  • See more, do more.
  • The virtually bezel-less design offers an uninterrupted, wider view.
  • This allows for more efficient multitasking without switching between windows..
  • VESA Display HDR 400.
  • Clarity that keeps you focused.
  • IPS Display.
  • LG IPS monitor displays outstanding color accuracy with a wide viewing angle..
  • VESA Display HDR 400.
  • HDR400 (high dynamic range) supports specific levels of color and brightness.. sRGB 99% (Typ.).
  • With 99% coverage of the DCI-P3 spectrum, it is a great solution for accurate color display..
  • Color calibrated.
  • Ensures precise and consistent color reproduction..
  • LG Switch app.
  • Switch swiftly.
  • Reader Mode.
  • Flicker Safe.
  • Slim Stand with a Square Shaped Base.
  • Clutter-free with a sleek stand.
  • Display.
  • Display diagonal. 86.4 cm (34").
  • Display resolution. 2560 x 1080 pixels.
  • Native aspect ratio. 21:9.
  • Display technology.
  • LED.
  • HD type.
  • WFHD.
  • Panel type.
  • IPS.
  • Display brightness (peak). 320 cd/m².
  • Response time. 1 ms.
  • Screen shape.
  • Flat.
  • Contrast ratio (typical). 1000:1.
  • Maximum refresh rate. 100 Hz.
  • Viewing angle, horizontal. 178°.
  • Viewing angle, vertical. 178°.
  • Display number of colours. 16.7 million colours.
  • Pixel pitch. 0.3124 x 0.31 mm.
  • Display diagonal (metric). 87 cm.
  • High Dynamic Range (HDR) supported.
  • Yes.
  • High Dynamic Range (HDR) technology.
  • HDR Effect, High Dynamic Range (HDR) 400.
  • Colour gamut standard. sRGB.
  • Colour gamut. 99%.
  • Performance.
  • Flicker-free technology.
  • Yes.
  • Smart modes.
  • Energy saving.
  • Design.
  • Product colour.
  • Black.
  • Ports & interfaces.
  • Built-in USB hub.
  • No.
  • HDMI.
  • HDMI ports quantity. 1.
  • DisplayPorts quantity. 1.
  • DisplayPort out version. 1.4.
  • Headphone out.
  • Ergonomics.
  • VESA mounting.
  • Panel mounting interface. 100 x 100 mm.
  • Tilt adjustment.
  • Power.
  • Energy efficiency class (SDR).
  • F.
  • Energy efficiency class (HDR).
  • G.
  • Energy consumption (SDR) per 1000 hours. 28.9 kWh.
  • Energy consumption (HDR) per 1000 hours. 39.6 kWh.
  • Power consumption (typical). 31 W.
  • Power consumption (standby). 0.5 W.
  • AC input voltage. 100 - 240 V.
  • AC input frequency. 50/60 Hz.
  • Energy efficiency scale.
  • A to G.
  • Annual energy consumption. 45 kWh.
  • Weight & dimensions.
  • Width (with stand). 816.5 mm.
  • Depth (with stand). 220 mm.
  • Height (with stand). 486.7 mm.
  • Weight (with stand). 7.6 kg.
  • Width (without stand). 816.5 mm.
  • Depth (without stand). 45.5 mm.
  • Height (without stand). 365.3 mm.
  • Weight (without stand). 6 kg.
  • Packaging data.
  • Package width. 910 mm.
  • Package depth. 461 mm.
  • Package height. 461 mm.