StarTech.com I15T2-PRIVACY-SCREEN display privacy filter 15.5 cm (6.1") Smartphone Frameless display privacy filter
StarTech.com
Product Description
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: 4-way privacy screen for iPhone 15 Pro
  • SELF-ADHESIVE APPLICATION: The 4way filter includes an application frame that ensures a precise, bubble-free, and hassle-free one-time installation directly onto the iPhone screen for a long-lasting fit.
  • Security shield with high-gloss finish that helps retain color vibrancy and
  • a coating to protect the display against scratches and fingerprints.
  • Installation.
  • The tempered glass protector
  • Blue Light Reduction.
  • Design.
  • Product colour.
  • Black.
  • Material.
  • Tempered glass.
  • Filter colour.
  • Black.
  • Type.
  • Frameless display privacy filter.
  • Suitable for.
  • Smartphone.
  • Maximum screen size. 15.5 cm (6.1").
  • Compatibility. iPhone 15 Pro.
  • Brand compatibility.
  • Apple.
  • Touchscreen compatible.
  • Yes.
  • Installation type.
  • Full adhesive.
  • Cleaning cloth.
  • Yes.
  • Reduces blue light up to. 50%.
  • Privacy filtering orientation.
  • Landscape & portrait.
  • Blue light filter.
  • Bubble-free application.
  • Limits viewing angle. 30°.
  • Display types supported.
  • LCD.
  • Display filter
  • Privacy.
  • Weight & dimensions.
  • Weight. 42 g.
  • Depth. 75 mm.
  • Height. 8.8 mm.
  • Width. 170 mm.
  • Packaging data.
  • Package weight. 62 g.
  • Package height. 15 mm.
  • Package depth. 80 mm.
  • Package width. 190 mm.