AOC AOC G4 CQ32G4VE computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black, Grey | Maggioro
AOC G4 CQ32G4VE computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black, Grey
AOC
Product Description
  • 80 cm (31.5") Black, Grey.
  • HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.4.
  • Screen shape: Curved.
  • Maximum refresh rate: 180 Hz Response time: 1 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray) Response time (MPRT): 0.5 ms. 2560 x 1440 pixels Quad HD Panel type: Fast VA.
  • Energy efficiency class (SDR): F CE.
  • Warranty period: 3 year(s).
  • Ready to install your new incredible 32-inch curved monitor, CQ32G4VE.
  • The 32" QHD curved display offers an unparalleled gaming experience, with a brilliant 2560x1440 resolution and a fluid 180Hz refresh rate.
  • This monitor
  • This monitor is your ticket to dominating the competition..
  • Display.
  • Display diagonal. 80 cm (31.5").
  • Display resolution. 2560 x 1440 pixels.
  • Native aspect ratio. 16:9.
  • Display technology.
  • LCD.
  • Touchscreen.
  • No.
  • HD type.
  • Quad HD.
  • Panel type.
  • Fast VA.
  • LED backlight.
  • Yes.
  • Backlight type.
  • W-LED.
  • Display brightness (typical). 300 cd/m².
  • Response time. 1 ms.
  • Response time measurement type.
  • GTG (Gray to Gray).
  • Response time (MPRT). 0.5 ms.
  • Anti-glare screen.
  • Yes.
  • Screen shape.
  • Curved.
  • Screen curvature rating. 1500R.
  • Contrast ratio (typical). 3500:1.
  • Contrast ratio (dynamic). 80000000:1.
  • Maximum refresh rate. 180 Hz.
  • Viewing angle, horizontal. 178°.
  • Viewing angle, vertical. 178°.
  • Display number of colours. 16.7 million colours.
  • Pixel pitch. 0.2724 x 0.2724 mm.
  • Pixel density. 93.24 ppi.
  • Horizontal scan range. 30 - 270 kHz.
  • Vertical scan range. 48 - 180 Hz.
  • Viewable size, horizontal. 69.7 cm.
  • Viewable size, vertical. 39.2 cm.
  • Display diagonal (metric). 80 cm.
  • High Dynamic Range (HDR) supported.
  • High Dynamic Range (HDR) technology.
  • High Dynamic Range 10 (HDR10).
  • DDC/CI.
  • Haze rate. 25%. sRGB coverage (typical). 124.2%.
  • DCI-P3 coverage. 92.4%.
  • Performance.
  • AMD FreeSync refresh rate range. 48 - 180 Hz.
  • VESA Adaptive Sync support.
  • Flicker-free technology.
  • Low Blue Light technology.
  • Game mode.
  • Design.
  • Market positioning.
  • Gaming.
  • Product colour.
  • Black, Grey.
  • Frameless design.
  • Front bezel colour.
  • Black.
  • Detachable stand.
  • Ports & interfaces.
  • HDMI.
  • HDMI ports quantity. 2.
  • HDMI version. 2.0.
  • DisplayPorts quantity. 1.
  • DisplayPort version. 1.4.
  • Headphone out.
  • Headphone outputs. 1.
  • Headphone connectivity. 3.5 mm.
  • Ergonomics.
  • VESA mounting.
  • Panel mounting interface. 100 x 100 mm.
  • Cable management.
  • Cable lock slot.
  • Cable lock slot type.
  • Kensington.
  • Tilt adjustment.
  • Tilt angle range. -3 - 21°.
  • On Screen Display (OSD).
  • On Screen Display (OSD) languages.
  • Number of OSD languages. 19.
  • Plug and Play.
  • Power.
  • Energy efficiency class (SDR).
  • F.
  • Energy efficiency class (HDR).
  • G.
  • Energy consumption (SDR) per 1000 hours. 32 kWh.
  • Energy consumption (HDR) per 1000 hours. 55 kWh.
  • Power consumption (typical). 35 W.
  • Power consumption (standby). 0.3 W.
  • Power consumption (max). 70 W.
  • Power consumption (off). 0.3 W.
  • AC input voltage. 100 - 240 V.
  • AC input frequency. 50/60 Hz.
  • Input current. 1.5 A.
  • Power supply type.
  • Internal.
  • Energy efficiency scale.
  • A to G.
  • Operational conditions.
  • Operating temperature (T-T). 0 - 40 °C.
  • Storage temperature (T-T). -25 - 55 °C.
  • Operating relative humidity (H-H). 10 - 85%.
  • Storage relative humidity (H-H). 5 - 93%.
  • Operating altitude. 0 - 5000 m.
  • Non-operating altitude. 0 - 12192 m.
  • Weight & dimensions.
  • Width (with stand). 709.4 mm.
  • Depth (with stand). 265.3 mm.
  • Height (with stand). 523.8 mm.
  • Weight (with stand). 7.31 kg.
  • Width (without stand). 709.4 mm.
  • Depth (without stand). 96.6 mm.
  • Height (without stand). 425.2 mm.
  • Weight (without stand). 6.24 kg.
  • Packaging data.
  • Package width. 840 mm.
  • Package depth. 188 mm.
  • Package height. 527 mm.