Viewsonic VX Series VX27G1-2K computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
Viewsonic
Product Description
  • SuperClear® IPS panel​. 180Hz refresh rate delivers fluid visuals​.
  • Rapid 1ms MPRT ensures crisp images​. 2K QHD resolution for incredible detail​.
  • Variable Refresh Rate (VRR) eliminates screen tearing and reduce stuttering​.
  • HDR10 delivers stellar contrast and color accuracy​.
  • HDMI, DisplayPort inputs for simple connectivity.
  • The ViewSonic VX27G1-2K
  • a 27” IPS panel for stunning visuals, outstanding color performance, and reduced motion blur.
  • With a 180Hz refresh rate and 1ms MPRT, enjoy ultra-smooth gameplay with minimal input lag.
  • Glare-Free Gaming with SuperClear® IPS.
  • Experience captivating visuals with the VX27G1-2K monitor.
  • LIGHTNING-FAST REFRESH RATE.
  • With its hyper-responsive 180Hz refresh rate, the VX27G1-2K provides seamless gaming and video editing experiences.
  • When every frame counts, this monitor ensures you don’t miss a beat..
  • CRYSTAL-CLEAR DETAILS.
  • Immerse yourself in distortion-free visuals for a truly captivating gaming encounters..
  • WITNESS GHOST-FREE CLARITY.
  • SAY GOODBYE TO SCREEN TEARING.
  • UNLOCK VIVID VISUALS.
  • HDR10 takes image clarity to a whole new level, delivering enhanced dynamic range.
  • EXPANDED CONNECTIVITY.
  • NO CONSOLE LEFT BEHIND.
  • Visit the link for detailed instructions on enabling 120Hz video output from your PS5 or Xbox Series X/S to the ViewSonic monitor..
  • Display.
  • NTSC coverage (typical). 78%. sRGB coverage (typical). 110%.
  • Colour gamut standard.
  • NTSC, sRGB.
  • Colour depth. 10 bit.
  • Surface hardness. 3H.
  • High Dynamic Range (HDR) technology.
  • High Dynamic Range 10 (HDR10).
  • High Dynamic Range (HDR) supported.
  • Yes.
  • Display diagonal (metric). 69 cm.
  • Pixel pitch. 0.233 x 0.233 mm.
  • Display number of colours. 1.07 billion colours.
  • Viewing angle, vertical. 178°.
  • Viewing angle, horizontal. 178°.
  • Maximum refresh rate. 180 Hz.
  • Contrast ratio (dynamic). 80000000:1.
  • Contrast ratio (typical). 1000:1.
  • Screen shape.
  • Flat.
  • Anti-glare screen.
  • Yes.
  • Response time (MPRT). 1 ms.
  • Display brightness (typical). 300 cd/m².
  • LED backlight.
  • Panel type.
  • IPS.
  • HD type.
  • Quad HD.
  • Touchscreen.
  • No.
  • Display technology.
  • LED.
  • Native aspect ratio. 16:9.
  • Display resolution. 2560 x 1440 pixels.
  • Display diagonal. 68.6 cm (27").
  • Performance.
  • Low Blue Light technology.
  • Flicker-free technology.
  • NVIDIA G-SYNC type.
  • G-SYNC Compatible.
  • NVIDIA G-SYNC.
  • Multimedia.
  • Built-in camera.
  • No.
  • Built-in speaker(s).
  • Design.
  • Feet colour.
  • Black.
  • Detachable stand.
  • Front bezel colour.
  • Black.
  • Frameless design.
  • Product colour.
  • Market positioning.
  • Gaming.
  • Ports & interfaces.
  • HDCP version. 2.2.
  • HDCP.
  • Headphone connectivity. 3.5 mm.
  • Headphone outputs. 1.
  • Headphone out.
  • DisplayPort version. 1.4.
  • DisplayPorts quantity. 1.
  • HDMI version. 2.0.
  • HDMI ports quantity. 2.
  • HDMI.
  • Built-in USB hub.
  • Ergonomics.
  • Tilt angle range. -5 - 20°.
  • Tilt adjustment.
  • Cable lock slot type.
  • Kensington.
  • Cable lock slot.
  • Panel mounting interface. 100 x 100 mm.
  • VESA mounting.
  • Power.
  • Energy efficiency scale.
  • A to G.
  • Power supply type.
  • External.
  • Power consumption (max). 36 W.
  • Power consumption (standby). 0.3 W.
  • Power consumption (typical). 33 W.
  • Energy consumption (HDR) per 1000 hours. 29 kWh.
  • Energy consumption (SDR) per 1000 hours. 24 kWh.
  • Energy efficiency class (HDR).
  • F.
  • Energy efficiency class (SDR).
  • F.
  • Operational conditions.
  • Operating relative humidity (H-H). 20 - 90%.
  • Operating temperature (T-T). 0 - 40 °C.
  • Weight & dimensions.
  • Weight (without stand). 3.1 kg.
  • Height (without stand). 364.1 mm.
  • Depth (without stand). 48 mm.
  • Width (without stand). 615.1 mm.
  • Weight (with stand). 3.6 kg.
  • Height (with stand). 455.6 mm.
  • Depth (with stand). 188.7 mm.
  • Width (with stand). 615.1 mm.
  • Packaging data.
  • Package type.
  • Box.
  • Package weight. 4.7 kg.
  • Package height. 460 mm.
  • Package depth. 120 mm.
  • Package width. 680 mm.