ADATA ADATA AD5U56008G-B memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR5 288-pin DIMM | Maggioro
ADATA AD5U56008G-B memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR5 288-pin DIMM
ADATA
Buy at ITSupplies.uk
Sold by ITSupplies.uk
Price verified today Secure checkout
Product Description
  • Higher FrequenciesThe DDR5-5600 U-DIMM delivers blazing frequencies of up to 5600 MHz. a major leap from the max. frequency of DDR4 modules (3200 MHz).
  • More Energy-EfficientThis next-gen memory module operates on just 1.1V. making it 8% more power-efficient than DDR4.
  • What's more. it
  • a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability.
  • Capacity DoubledThis memory module's architecture allows for more memory bank groups and banks.
  • QuikTips: DDR5 vs DDR4
  • AppearanceDDR5 U-DIMM modules have the same dimensions and pin count as DDR4 modules.
  • The most obvious difference is the position of the fool-proof notch.
  • Also.
  • DDR5 integrates I/O resistors with CMD/ADD resistors.
  • Also. the appearance of DDR5 modules are cleaner than DDR4.
  • In addition. you can see a PMIC in the center.
  • QuikTips: DDR5 vs DDR4
  • In addition.
  • Burst Length.
  • And to ensure data integrity. they feature error correcting code (ECC) technology.
  • PerformanceThe biggest change is that bandwidth and frequency are significantly higher.
  • The ADATA DDR5 memory modules deliver frequencies of up to 4800MHz and feature bandwidth of 38.4GB/s. which is 50% higher than the DDR4-3200.